Leasing telefonu firmowego
Leasing telefonu to korzystne źródło finansowania. Wysokiej klasy smartfon usprawnia pracę w firmie, może być również atrakcyjnym benefitem pozapłacowym dla pracowników, który wpływa pozytywnie na ich motywację.
Leasing telefonu – zalety i wady rozwiązania
Czy warto brać telefon w leasing na firmę? Poznaj zalety i wady tego sposobu finansowania.
ZALETY
Nie zamrażasz kapitału
Leasing smartfona to korzystne rozwiązanie, które pozwala uniknąć zamrażania kapitału. Najnowsze modele telefonów potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego może to stanowić spore obciążenie dla budżetu firmowego. W przypadku leasingu nie musisz wydawać jednorazowo wysokiej kwoty. Środki przeznaczone na zakup telefonu, czy telefonów dla pracowników możesz przeznaczyć na inne potrzeby firmy.
Unikasz czasochłonnych formalności
Warto wziąć telefon na firmę w leasing również ze względu na łatwą dostępność tej formy finansowania. Mogą z niej korzystać nawet młode firmy bez długiej historii kredytowej. Nie ma znaczenia też forma działalności gospodarczej – można wziąć zarówno telefon na firmę jednoosobową, jak i na spółkę prawa handlowego. Finansując zakup telefonu leasingiem można skorzystać z uproszczonej procedury weryfikacji wnioskodawcy. Dzięki temu formalności są ograniczone do minimum – w większości przypadków nie trzeba okazywać dokumentacji finansowej ani zaświadczeń urzędowych. Pozwala to szybko uzyskać decyzję o przyznaniu leasingu. Przedsiębiorca nie musi zapewniać żadnego zabezpieczenia umowy. Otrzyma telefon na firmę w leasingu nawet bez wpłaty własnej lub po wniesieniu niedużego czynszu inicjalnego.
Dopasowujesz warunki umowy
Jeśli weźmiesz telefon w leasing, zapewnisz sobie sporą elastyczność pod względem warunków umowy – w tym okresu finansowania (nawet do 48 miesięcy) oraz wysokości raty, czynszu inicjalnego oraz kwoty wykupu. Możesz także skorzystać z leasingu smartfona w pakiecie z ubezpieczeniem od zniszczeń i kradzieży.
Korzystnie wykupujesz telefon lub wymieniasz na nowszy
Po zakończeniu okresu umowy zyskasz prawo, aby przejąć leasingowany telefon na własność. W przypadku leasingu operacyjnego stanie się to po wpłaceniu ustalonej w umowie kwoty wykupu. Po spłacie możesz przekazać telefon swoim współpracownikom i wziąć w leasingu nowy, jeszcze bardziej funkcjonalny model. Dzięki temu zapewnisz sobie dostęp do najnowszych technologii w Twojej firmie. W przypadku leasingu finansowego takiego wykupu nie ma, i smartfon jest od razu Twoją własnością po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej.
POTENCJALNE WADY
Z leasingiem operacyjnym wiąże się również kilka cech, które mogą być przez niektórych przedsiębiorców postrzegane jako wady. Przede wszystkim przez cały okres umowy urządzenie pozostaje własnością leasingodawcy, dlatego bez jego zgody nie można np. samodzielnie wymieniać żadnych podzespołów. Opcjonalnym ograniczeniem jest także brak możliwości wymiany smartfona przed zakończeniem ustalonego okresu finansowania. Leasing finansowy pozwala jednak zawrzeć umowę na krótki okres (nawet 6 miesięcy), aby w razie potrzeby szybko wymienić urządzenie na nowszy model.
Jaki wybrać telefon w leasingu?
Przedmiotem finansowania może być smartfon dowolnej marki, nawet o wartości kilkunastu tysięcy złotych. Telefon na firmę powinien mieć dobre podzespoły, aby był w stanie obsługiwać nowoczesne aplikacji i funkcje przydatne w Twoim biznesie. Zwróć uwagę m.in. na:
wydajny procesor,
nowoczesny system operacyjny,
wysokiej jakości aparat,
pojemną pamięć wewnętrzną,
nowoczesne funkcje np. sieci 5G.
Jeśli wybierzesz interesujący Cię model, wystarczy, że złożysz wniosek do firmy leasingowej osobiście przez doradcę lub online.
Leasing telefonu na firmę a koszty
Gdy zdecydujesz się na leasing smartfona, poniesiesz zarówno koszty początkowe, bieżące, jak i związane z rozliczeniem umowy. Pierwszym kosztem może być opłata początkowa, w niektórych przypadkach możesz też wybrać ofertę z leasingiem telefonu bez opłaty wstępnej. W trakcie całego okresu leasingu będziesz opłacać nieduże raty, których wysokość możesz dobrać z uwzględnieniem aktualnej sytuacji finansowej swojej firmy. Dodatkowymi kosztami leasingu mogą być opłaty manipulacyjne (np. za wcześniejszy wykup), ubezpieczenie telefonu czy kwota wykupu po zakończeniu umowy.
Telefon na firmę w leasingu operacyjnym pozwala uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu całość opłaconych rat – zarówno część kapitałową, jak i odsetkową, a także opłatę początkową oraz kwotę wykupu. Jest także możliwość odliczania całości podatku VAT (23%) z faktur wystawionych przez firmę leasingową – pod warunkiem, że jesteś czynnym płatnikiem VAT.
W leasingu finansowym faktura za sprzęt wystawiana jest na dane Twojej firmy, a kosztem uzyskania przychodu jest część odsetkowa raty. Na Tobie spoczywa też obowiązek amortyzacji sprzętu.
Podsumowanie
Leasing telefonu to korzystne źródło finansowania dla firm w wielu sytuacjach. Ten sposób zakupu jest wart rozważenia wtedy, gdy:
zależy Ci na wysokiej jakości smartfonu, aby budować pozytywny wizerunek firmy w oczach pracowników i kontrahentów,
prowadzisz firmę od niedługiego czasu i nie masz wysokiej zdolności kredytowej,
chcesz mieć możliwość korzystnego wykupu telefonu na własność po zakończeniu leasingu,
planujesz co pewien czas wymieniać telefon na nowy model, a nie zależy Ci na tym, aby być jego właścicielem,
nie chcesz tracić czasu na formalności związane z przyznaniem finansowania,
szukasz sposobu finansowania, który nie wymaga wysokiego wkładu własnego i pozwala unikać zamrażania kapitału,
potrzebujesz wsparcia doradcy na dowolnym etapie transakcji,
chcesz korzystać z możliwości optymalizacji podatkowej.